År 2025 har just börjat och det är dags att blicka framåt
Eftersom det finns en väntetid på startbesked från Jordbruksverket är det klokt att tänka lite långsiktigt. Dvs vad finns det för projekt som ni kan utveckla i år – men som har projektstart 2026 och pågår som längt till 31/12 2027.
Leader Bergslagens styrelse har hittills fördelat 24 miljoner kronor till 40 projekt. Åtta av dessa projekt kallas checkar. Det är stöd som kan sökas för mindre aktiviteter.
Totalt har föreningen en budget på 41 miljoner kronor att fördela för projekt som pågår till 2027 vilket betyder att det ännu finns 17 miljoner kronor kvar i potten. Leaderkansliet finns tillgänglig året om för frågor och att testa sina idéer.
Fler projekt inom natur och miljö önskas. Likaså önskas fler projekt med ungdomar som målgrupp.
Projektkartan
På sidan Projekt presenteras samtliga initiativ som fått bifall av Leader Bergslagens styrelse. Klicka på kartan.
Vill du också få din projektidé prioriterad?
Då är det första steget att testa er idé för att se om den passar i Leader-mallen. Kontakta kansliet som testar idén med styrelsen. Kom ihåg att samverkan och nytänkt är avgörande för att ett projekt ska vara just ett leader-projekt.
Om idén följer leadermetoden ska du boka in projektverkstad med kansliet. Sedan söker du medel via Jordbruksverkets e-tjänst. LAG-styrelsen tar beslut om prioritering med hjälp av grundvillkor och urvalskriterier som finns presenterade på hemsidan.
EU-flaggan
Låt det synas att det är ett leaderprojekt. Får projektet pengar från EU är det viktigt att använda logotypen, och att göra det rätt.