Företagschecken
Syftet med paraplyprojektet FÖRETAG var att stärka småföretagandet i Bergslagen. Målet var att genomföra 16 delprojekt. Resultatet finns presenterat på denna sida.
Leader Bergslagen ville med projektet stötta små företag med idéer på verksamhetsutveckling!
Om projektet
Scrolla ner för att läsa om alla 16 småprojekt som genomfördes. Projektet har journalnummer 2023-1013 hos Jordbruksverket och är nu avslutat.
Ny företagscheck finns!
Det finns företagschecken 2.0 som går att söka. Se här för företagschecken 2.0.
Företagschecken finansierar 50% av faktiska utgifter för små projekt där ett företag står som sökande. En urvalskommitté på Leader Bergslagen prioriterar vilka projekt som får finansiering. Se kalender för ansökningsdatum. Läs sidan Ansökan Leadercheck.
OBS! Notera att inga investeringar med värde över 24 000 kr ex moms kan ingå i en check. Är investeringens totala värde större uppfyller den tyvärr inte kriterierna för en check.




Här fyller vi på med kort info om varje delaktivitet allteftersom vi slutrapporterar dem.
Vad vill ni göra för ett projekt?


Bergslagsguide, producera en hemsida
Mål
Målet var att skapa en hemsida för Bergslagsguide.
Syfte
Syftet var att stärka entreprenörskapet inom guidning i Bergslagen.
Det främjar entreprenörskapet att levandegöra vår historia och koppla den till nutid och framtid. Monika Samuelsson har en ambition om att nå ut till andra guider i området också, vilket är intressant för Leader Bergslagen som gärna ser ökad samverkan aktörer emellan.
Kontakta Monika via Bergslagsguide.se.
Mors dag – en dag för återhämtning och välmående
Mål
Målet var att erbjuda en ny aktivitet på gården Södra Bysala utanför Skinnskatteberg.
Syfte
Syftet var att utveckla verksamhet inom frisk- och hälsovård lokalt i Bergslagen.
Kontakt


Ny fårvåg till ett företag i de gröna näringarna
Mål
Projektet var att utveckla fåruppfödningsverksamheten genom att köpa in en fårvåg med tillbehör.
Syfte
Syftet med projektet var utveckla företaget genom att kunna väga och sortera lammen.
Fårvågsprojektet på Säter egendom i Surahammar bidrar till ökad biologisk mångfald. De är genbank åt utrotningshotade fårraser som betar kulturmiljöer. Projektet är ett sätt att stärka det lokala entreprenörskapet i Bergslagen med förhoppning om att det också ska leda till ökat samarbete med fler liknande aktörer i närområdet.
Vinterskoj på Udden Retreat
Mål
Målet med projektet var att arrangera vinterskoj på Udden retreat i Skinnskatteberg. Projektledaren Paulina berättar:
Aktiviteterna var mycket uppskattade av både barn och vuxna. Vi inledde med en härlig sparkstötting tur, följt av korvgrillning och fika vid vår eldstad. Dagen fortsatte med snöskovandring och att åka kälke nerför en snöig backe, och det var tydligt att alla hade kul!.
Syfte
Syftet med var att stärka entreprenörskapet i Bergslagen genom att bredda utbudet av vinteraktiviteter.
Kontakt


Diagnosutrustning för fordon
Projektstöd till en liten bilverkstad i Ramnäs.
Mål
Målet med projektet är att köpa in en felsökningsutrustning för att kunna felsöka och uppdatera nyare bilar.
Syfte
Syftet är att stärka lokala företagande genom att förbättra servicen till bilägarna i närområdet. Företaget vill hänga med i utvecklingen av nya fordon med andra krav på digitala hjälpmedel.
Motivering
Delaktiviteten beviljas stöd då det främjar entreprenörskapet att sökande vill hänga med i den digitala utvecklingen.
Total budget: max 20 000 kr. Leader betalar 50%.
Kontakt
Dokumentering av Gruvor, hyttor, hammare och bruk i Västra Västmanland
Mål
Projektets mål är att trycka nya upplagor av böckerna
- Gruvor och hyttor i Linde och Ramsbergs Bergslag
- Hammare och bruk i Linde och Ramsberg och Ljusnarsbergs Bergslager
Syfte
Syftet med projektet är öka kunskapen om lokalhistoria genom att skriva om Linde och Ramsbergs hyttor och bruk.
Motivering
Delaktiviteten beviljas stöd då det främjar entreprenörskapet i Bergslagen att trycka böcker om gruvnäringen och hammarverksamheten, vår lokalhistoria.
Total budget: max 50 000 kr . Leader betalade 50%. (En bok räknas inte som en investering och därför kunde totala budgeten överstiga 24 000 kr ex moms.)
Kontakt
Ramlind & CO, Gunilla Didriksson


Personalrum Löa skola – efterfrågat sedan länge!
Projektstöd till byskolan i Löa.
Mål
Projektets mål var att iordningsställa ett utrymme för personalen.
Syfte
Syftet med projektet var att göra en liten satsning på den fysiska arbetsmiljön.
Motivering stödnivå
Delaktiviteten beviljas stöd då det främjar entreprenörskapet att ha en lokal som erbjuda skolans, förskolans och fritidshemmets personal en plats att umgås, nätverka och arbeta i. Lokalen kan också erbjudas till Löas föreningsliv och liknande.
Total budget: max 27 000 kr ink moms. Leader betalar 50%.
Kontakt
Erbjuda lokal hantverksglass
Mål
Målet med aktiviteten var att köpa in en frysbox och läskkyl.
Syfte
Syftet var att främja det lokala entreprenörskapet genom att kunna erbjuda efterfrågad lokal hantverksglass och lokal dryck för Bergslagsborna.
Björk Kafé och Skafferi AB ville kunna erbjuda lokala varor av hög kvalité samt främja lokala samarbeten och entreprenörskap.
Motivering
Delaktiviteten beviljas stöd då det främjar entreprenörskapet att ha fler ben att stå på, tex. genom att sälja lokal kulglass och läsk.
Total budget: max 20 000 kr, Leader betalade 50%.
Kontakt


Äkta mjölk
På bilden syns kalven Ängel som föddes vintern 2023 på Lönnbackens gård.
Mål
Målet med projektet var att automatisera mjölkningen av våra 2 mjölkkor på ett sätt som gör det möjligt att sälja opastöriserad mjölk enligt de riktlinjer och regler som gäller kring detta.
I framtiden kommer Lönnbackens gård kunna sälja mjölk med utrustning som till 50% finansierats med stöd från Landsbygdsfonden.
Syfte
Vi ville genomföra projektet då det stärker vårt entreprenörskap genom att ge oss ett ben till att stå på. Vi säljer idag ägg, men vet att det finns kunder som efterfrågar produkten opastöriserad mjölk. Vi ville testa detta.
Motivering
Delaktiviteten beviljas stöd då den leder till måluppfyllelse enligt den lokala utvecklingsstrategin och specifikt målet Nya produkter. Produkten är ny för den enskilda organisationen och styrelsen tycker detta är en intressant ny satsning.
Total budget max 20 000 kr. Leader betalade 50%.
Kontakt

Om projektet
Projektperiod
2023-2026
Projektägare
Leader Bergslagen LAG
Projektledare
Lars Lindblom, ordförande LAG
lars.lindblom@samarkand2015.com
Kontakta kansliet vid frågor.
Webb och sociala medier
www.leaderbergslagen.eu
Om projektet
LAG-styrelsen har valt att prioritera paraplyprojekt FÖRETAG med bifall då den i sin helhet kommer att leda till måluppfyllelse enligt den lokala utvecklingsstrategin.
Projektet anses allmännyttigt då syftet med projektet är att stimulera småskaliga lokala utvecklingsidéer hos företag. Detta gynnar invånare på landsbygden.
Om finansiering
Finansiering från EU/Jordbruksverket
400 000 kronor
Medfinansiering från företagen
400 000 kronor
Leaderstödet består av finansiering från EU, staten och Leader Bergslagen.
Ingående EU-medel har beviljats ur:
Landsbygdsfonden

